Uluslararası Ticaret Bölümü Okumak

9 months ago İş Hayatı335

 

Uluslararası Ticaret Bölümü Mezunundan , Mezun Olacaklara..

Merhabalar.. 2014 -Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunuyum arkadaşlar. Lisede de tekstil okudum. Üniversite sınavına hazırlanırken meslek lisesinde olduğum için epey zorlandım. Okumak istediğim iki bölüm vardı; 1. Moda Tasarım 2. Uluslararası Ticaret. Ben ikinciyi seçtim.

Neden Uluslararası Ticaret Bölümü okunmalı derseniz (bence) insanın vizyonunu geliştirebileceği bir meslek. Uluslararası düzeyde iş yaptığınız için farklı kültürlerin, farklı coğrafyaların, farklı dinlerin insanların hayatına nasıl dokunduğunu keşfetmeye başlıyorsunuz. Kendi toplumumuza normal gelen şeyleri başka coğrafyadaki herhangi bir insan gibi görmeye, o pencereden bakmaya çalışıyorsunuz.  Zaman zaman içinde bulunduğunuz saat dilimine göre değil de kontakta olduğunuz ülkelerin saat dilimine göre kendinizi planladığınız  oluyor.

Bunların dışında seyahat etmeye bayılıyorsanız şayet  uluslararası ticaret bölümü tam size göre. Öyle dedik diye  Uluslararası Ticaret okuyan / okuyacak arkadaş sana sesleniyorum ;  iş başına geçince hemen şu ülkeye bu ülkeye seyahat edeceksin anlamına gelmiyor.   Bölümün kendi içinde ayrıldığı farklı kollar var. Bunlardan hangisini seçtiğiniz önemli bu noktada. İthalat,İhracat, Operasyon,Gümrük,Lojistik..  Ben ihracat ile başladım şu anda operasyon kısmı da tamam . İthalat ve İhracat ile ilgili pozisyonlarda çalışma için İngilizce olmazsa olmaz. N’olur bu konuda kendinizi geliştirin yoksa mezun olduktan sonra çok zorlanırsınız. Belki bu bi çoğumuzun korkulu rüyasıdır ama duman yakarak anlaşamayacağımıza göre ? sevgili arkadaşlar. Dahası artık İngilizce de yetersiz kalıyor. 2.dil tercih sebebi firmalar için. Buraya cuk oturan canım atasözlerimizden ”Bir dil bir insan, iki dil iki insan ” cümlesini  bırakıyorum. Eğer ki ” Ben bir türlü bu dil olayını çözemiyorum arkadaş. Kursa gittim olmadı, kendi kendime çabaladım olmadı. Ne yapayım ? ” derseniz lojistik alanında faaliyet gösterebilirsiniz arkadaşlar. Terimleri öğrenmeniz yeterli olacaktır. ( Bill of Lading, Airway Bill , Seaway Bill..)

İngilizcenin dışında,iş başvurusu yaptığınız sektöre göre bilinmesi tercih edilen diller değişebiliyor. İş yapacağınız sektörün ağırlıklı pazarı neredeyse, o ülkelerde konuşulan dilleri bilmeniz isteniyor. Bununla ilgili de bir yazı paylaşacağım.

Bölümü okuyup okumamakta kararsız kalan arkadaşlarım, kardeşlerim bana çekinmeden ulaşabilirsiniz.  Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana !

Not: Unutmayın ki tercihiniz ne yönde olursa olsun, mutlu olabileceğiniz bir bölüm seçin.

 

Sengul Koroglu