Sudan- Hartum Seyahat Rehberi : Hartum’da Gezilecek Yerler

3 months ago Seyahat50
Sudan – Hartum’a Başlangıç

Dünya öyle güzel , öyle güzel ki.. Her coğrafyası ayrı bir kültür ayrı bir bilgi ayrı bir şükür sebebi. Sudan Afrika ve Orta Doğu kültürünün kucaklaştığı , her iki kültürü de kırmamış her ikisinden de kendine bir şeyler almış bir ülke.Kıta olarak Afrika’da bulunsada Orta Doğu kültürü kendini hissettiriyor. Bu durum özellikle Hartum’da hissediliyor. Hemen hemen her  başkent gibi diğer şehirlerinden farklı olarak bir çok coğrafyadan gelmiş insanlarla harmanlanmış bir şehir.

Ülkeye havaalanından giriş yapıp hatta sokaklarına çıkana kadar oldukça tedirgindim.  Bi ara vize işlemlerinin bitmesini beklerken geri dönmeyi bile düşündüğümü hatırlıyorum. Ne zaman ki kendimi sokağa attım, işte o zaman düşüncelerim hızla tersine döndü.

 

Sudan’ın Başkenti Hartum Hakkında

Beyaz ve Mavi Nil’in bir kısmını çevrelediği Hartum eyaleti, köprülerle Bahri ve Omdurman’a bağlıdır. Ülkenin en büyük eyaleti ve şehri olan Hartum, her kesimden ve her bölgeden insana kucak açmıştır.  Yaklaşık  29 milyon insan yaşamaktadır, bu nüfusun büyük çoğunluğu Beyaz Nil ve Mavi Nil etrafında toplanmıştır.  Omdurman , Bahri ve Hartum arasında kalan Tuti Adası’nda da yaşayanlar vardır. Hartum’a çok yakın olan adada yaşayan halk, köy hayatı sürmekte.

Hartum insanı oldukça cana yakın ve güler yüzlü .Resmi dili Arapça olan Sudan’da hemen hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. Türklere karşı büyük bir sempati duyuyorlar. Bir çok berberin tabelasında Türk yıldızların resmi var. 60.Cadde olarak adlandırılan en işlek caddelerinden birinde bulunan berber tabelasında, Kıvanç Tatlıtuğ ve  Necati Şaşmaz ( daha çok Polat Alemdar olarak biliyorlar) vardı. Bu tip tabelalara sık sık rastlayabilirsiniz

 

Hartum-Sudan Seyahat Rehberi

Uzun bir uçuştan sonra havaalanına geldiniiiiiz..Havaalanında pasaport kontolünden sonra form dolduruyorsunuz ve 100 $ karşılığında vize alıyorsunuz. Olması gereken bu fakat başlangıç kısmında havaalanından geri Türkiye’ye dönmeyi bile düşündüğümü söylemiştim.  Nedenini merak edenleriniz olmuştur. Nedeni havaalanında vize işleminizi bi an önce yaptırmak isterseniz birkaç kişiye birden rüşvet vermelisiniz. Zaten bunu açık açık dile getiriyorlar.  Neyse ki Türkiye’den gelen bir ekibi dışarıda servis bekliyordu ve otel görevlisi bizi almaya geldi. Yoksa saatlerce bekleyecektik. Ki bunu da havaalanındaki çalışan kendisine para vermeyince direkt söyledi  ‘’100 $ ver geç, yoksa 2 saat buradasın ‘’ dedi. Aman Allah’ım ! Yorgunluk,açlık ve üstüne bir de kaygı. Oh oh !  Bi kaç kişiden başka bekleyen yok ve saat gece 02.30 civarı. Neyse ki yetkili geldi , açıklama yaptı ve öylelikle geçtim. Bitti mi ? Hayır. Tam bagajımı aldım gidiyorum çevrildim. Neden çünkü turistim. Garip bi oda da istediklerini çevirip valizi açtırıyorlar kontrol ediyorlar canları isterse geçiriyorlar. Yoksa yine rüşvet. Devlet yok, sistem yok. Ne yazık ki.

Özetle, havaalanından çıkana kadar bu tarz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olun. Sinirlenip tartışmaya kalkmayın yoksa 2 saat bekleteceği varsa sizi havaalanında daha uzun süre bekletebilirler.

Hayır yani kendimden biliyorum boşuna mı beni beklettiler. Sabrınızı ve sınırlarınızı zorlayacaklardır. Yorgun , uykusuz ve aç olsanız bile sabırlı olun. Ya da sinirlerinizi aldırmış gibi davranabilirsiniz. Huylarına gidin ,Türkleri seviyorlar ve saygı duyuyorlar. Bundan yana şanslıyız.

Sudan para birimi Sudan Sterlini.  1  $ yaklaşık 47 Sudan Sterlini.  Ülkede asgari ücret  100 $ civarı, fakat 100 $ ‘ın altında çalışan çok fazla insan var. Ve bu yüzden olur da bir gün  Sudan’a seyahat ederseniz turist olduğunuzu anlayıp sizi gözüne kestirenler sizden mutlaka fazla fazla ödeme almak isteyecektir.  Aklınızda olsun.

 

Hartum’a Nasıl Gidilir ?

İstanbul-Atatürk Havaalanı’ndan günde 1 kez direkt uçuş mevcut yaklaşık 4-4.5 saat sürüyor. Ya da benim yaptığım gibi aktarmalı uçabilirsiniz biraz daha ekonomik oluyor. Saudi Arabia Airlines ile uçabilirsiniz. Türkiye’den Suudi Arabistan-Riyad ya da Cidde’den Sudan’a aktarmalı uçuşlar mevcut.  Yolculuk benim için oldukça konforlu geçti. Söylemezsem olmaz, uçaktaki menülerde oldukça lezzetliydi. Bu durum damak tadınıza göre değişebilir elbette ama bence güzeldi.

KAHVALTI: Elmalı Waffle- Elma Suyu- Meyveler

KAHVALTI

AKŞAM YEMEĞİ: Safran ve Etli Pilav, Peynirli Salata

AKŞAM YEMEĞİ

 

 

 

 

 

 

 

Hartum’da Ne Yenilir- İçilir ?

Seyahat ettiğim yerlerde o ülkeye ait özgü bir şeyler yemeyi tercih ederim hep. Ama maalesef Sudan’da pek öyle olmadı. Çünkü aşırı baharatlı ve tadı oldukça yoğun yiyecekler var.  Doğrusu biraz aç kaldım. Bol bol meyve yedim.  Bu zamana kadar yediğim en leziz muz Sudan’daydı.

Tatmak isteyenler için Kisra adında hamur işi yiyecekleri var.  Görünüş olarak pankek-krep tarzı bir yiyecek. Sudan mutfağında patates ve patlıcan yemekleri ve mezeleri oldukça meşhur.

Sudan mutfağında çeşit çeşit tatlılar var. Sudanlılar tatlı ve şekerlemeleri çok seviyorlar. Tatlı olan herşeyin şeker oranı yüksek.

Sabah kahvaltılarımda peynir –ekmek ve meyve yedim. Yani üç öğün meyve yedim diyebilirim. Farklı lezzetlere açığım fakat yoğun baharat kokusundan olsa gerek Sudan’a ait pek bir şey tadamadım. Bu demek değil ki gittiğinizde aç kalacaksınız. Kebap var kebaaap !  Turkish Kebab’ın olmadığı bir coğrafya düşünemiyorum ki  gittiğim her ülkede mutlaka ki bir Türk Kebapçı ‘ya denk gelmişimdir.

Mavi Nil Caddesi üzerinde sıralanmış çeşit çeşit kafeler var. Türklere ait ‘’ İrem Cafe ‘’  var.  Nargilesi ile ünlü. Bu kafelerden birinde mutlaka mango suyu içmenizi öneririm. Özellikle şekersiz diye belirtin ki aşırı şekerli oluyor, meyvenin kendi şekeri yeterli bence. Ama tatlı severler için bir şey diyemem.

İşte o leziz mango suyu

Hartum’da Nerede Konaklanır ?

Hartum’un en işlek caddesi Mavi Nil üzerinde bulunan Grand Holiday Villa ‘da kaldım. Tarih ve gelenek kokan bir otel.  Günlüğü yaklaşık  100-150 $.  Ama pek tavsiye etmiyorum arkadaşlar. Çünkü koridorlarda kocaman kertenkeleler geziniyor. Bu durum sizi biraz rahatsız edebilir. Ondan ziyade pek temiz olduğu söylenemez. Çok daha uyguna apartlar var 50-60 $ civarı. Kendi mutfağı da var. Gönlünüzce yiyip içebilirsiniz.  Düşük bütçe ile seyahat etmeyi planlayan arkadaşlarıma tavsiye ederim.  Biraz daha fazla bütçe ayırmayı planlıyorsanız yine Mavi Nil Caddesi üzerinde bulunan Corinthian Hotel ve  Coral Hotel’e göz atabilirsiniz. Corinthian ve birkaç başka otel bu cadde üzerindeki en güzel yapılar. Corinthian Otel’in mimarisi Dubai’deki Burj Al Arab’ı anımsatıyor. Gitmeden önce otel yorum ve fotoğraflarına bakın derim.  Kaç yıldızlı olduğu  sizi yanıltmasın.

Sudan Corinthia Hotel

Sudan Corinthia Hotel

Hartum’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı 

Gündüzleri çok kalabalık olan Hartum’da, akşam saat 22.00 -23.00 sularından sonra etrafta pek fazla insan kalmıyor. Nehir kenarındaki ailecek oturan halkı görebilirsiniz.

Alkolün yasak olduğu ülkede gece hayatı yok. Gece kulüpleri ya da eğlence mekanları da yok. Bolca kafe var. Akşam serinliğinde kafelerde sakince dinlenebilirsiniz.

Afra Mall ve Al Wahaa en ünlü ve en büyük iki alışveriş merkezi. Kime sorsanız zaten bu iki AVM’den birine yönlendirecektir. En büyük ve en eski olanı Afra Mall.  3 katlı  ve AVM de el işi özel ürünlerden kitap standlarına, henna standlarından özel yapım parfümlere, marketten mağazalara birçok şey mevcut.

 

Hartum’da Gezilecek Yerler

Nil Caddesi Hartum’un en ünlü ve işlek caddesi.  Gezilip görülecek bir çok sanatsal,kültürel yerler, kafeler bu cadde üzerinde.

Bir diğer işlek caddesi ise 60.Cadde’dir. Marketler,meyve tezgahları , mobilya,çelik kapı mağazaları, restoranlar bu cadde üzerindedir.

60.Cadde üzerindeki Yunus Emre Enstitüsü’nü ve Sayeda Sanhori Camii’sini görebilirsiniz.

Sayeda Sanhori Camii

Sayeda Sanhori Camii

Beyaz ve Mavi Nil’in birleştiği yerde bulunan, köy hayatının esintilerinin sürdüğü Tuti Adası’nı gezebilirsiniz.

Dilerseniz Hartum’a köprü ile bağlanmış olan  Omdurman’a veya Bahri’ye de geçebilirsiniz. Ayrı şehirler olarak geçiyorlar yaklaşık 10-15 dk da geçiş yapabilirsiniz.

Sudan Etnografya Müzesi’ni ve Sudan Arap Çarşısı’nı da görülecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Hartumda değil fakat  kuzeyinde bulunan yaklaşık 5 saat uzaklıkta bulunan Marawi’deki çölde , Mısır Giza Piramitlerini andıran Nubiyan Piramitleri ‘ni gezebilirsiniz.

Marawe Bölgesi'ndeki Nubiyan Priamitleri

Nubian Pyramids, Sudan

 

(Az biraz sizi Hartum’un sokaklarında gezdirebilirim. İnstagramımdaki Sudan paylaşımlarım için tık tık. )

Hartum’da Kaç Gün Kalmalı ?

Büyük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen Sudan’da turistik açıdan gezilecek çok fazla yer yok. 2 gün kalmak , yukarıda belirttiğim yerleri gezmek için yeterli olacaktır. Daha uzun süre kalıp farklı yerler keşfedeniniz olursa bana yazsın . Merak ederim.

 

Hartum’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler

Nil Nehri Caddesi üzerindeki kafelerin sahil kısmında nehirin kıyısında  bulunan  tekneler de kafe olarak hizmet veriyor. Nehrin üzerinde dans eden süslü teknelerde soluklanabilirsiniz. Tekne gezisi yapmanızı da ayrıca tavsiye ediyorum.

 

Teknelerin azıları kafe olarak hizmet veriyor

Mavi Nil’deki Tekneler

Aaa  unutmadan , meyvelerini tatmadan dönmeyin derim. Öyle bir muz yok ! Kişta meyvesini de yemenizi özellikle tavsiye ederim.  Taksicilerle , meyvecilerle,size gülümseyen halkıyla sohbet etmeden dönmeyin derim. Sizin samimiyetinize dayanarak ettikleri tatlı tebessümü ve Türklere duydukları hayranlıkları anlatmalarına müsaade edip, siz de onlara kendilerinden övgüyle bahsedin derim. Tabi içinizden geldiği gibi ..

 

 

 

Hartum’da Nasıl Bir Rota İzlemeli

Şehrin içini gezdikten sonra , nehir boyunca Hartum’un etrafını gezebilir, Tuti Adası’nı ziyaret edebilir, ardından Omdurman ve Bahriye gidebilirsiniz.

 

Neden Hartum’a Gitmeli

Sahip olduklarımıza tekrar bir bakıp  şikayet etmemek için dahi ziyaret edilebilir Sudan. Afrika Ülkeleri içinde en gelişmiş olan ülkelerin başında gelmesine rağmen, birlikte seyahat ettiğim arkadaşın ‘’ Türkiye’ye dönünce taşını öpüp, toprağını yicem! demesini size aktarmam da yeterli olur umarım.

Blue Nile

Mavi Nil

 

Hartum Seyahati Kaça Mal Olur ?

Asgari ücretin çok yüksek olmamasına  kapılıp ucuz olduğunu düşünmeyin arkadaşlar.

Düşük bütçe ile seyahat edecek olan arkadaşlar ulaşım için Saudi Arabian Havayolları ile aktarmalı uçuş yapabilirler.  Yaklaşık 1.000 TL artırımınız olacak. Uygun fiyatlı apartlar tercih etmelisiniz . Yaklaşık 2 günlük bir konaklama için ulaşım hariç 500 $ civarı bir bütçe yeterli olacaktır. Ama ekstra rüşvet durumlarına karşı hazırlıklı olun derim. Çünkü rüşvet almak için sizi mecbur bırakıyorlar.

 

Hartum’a Ne Zaman Gidilmeli

Kasım – Aralık  ayları sıcaklık açısından rahat gezmeniz için en ideal aylar.

 

Hartum’da Benim Yapmadığım Ancak Size Önerebileceklerim Nelerdir ? 

Sudan’da sarı taksiler yok.  Taksi olup olmadığı anlaşılmayan normal araçlar var. Ben onlarla gezdim fakat çok daha uyguna  3 tekerlekli ve yanları açık taksiler var. Çok vaktim olmadı ,istedim fakat yapamadım. Tek başınıza 3 tekerlekli taksilere binip şehri turlayabilirsiniz. Küçük bir turda olsa bu taksileri kullanın.

Sudan Taxi

Sudan Taksileri

Sudan,Hartum’a kadar gitmişken  vaktiniz olursa şayet  Sudan’ın kuzeydoğusunda kalan Sevakin Adası’na gitmenizi tavsiye ederim. Sudan için tarihi,ticari hem de turistik önemi olan bu ada, bir çok tarihi olaylara tanıklık etmiş aynı zamanda da  Sudanlılar’ın hac kapısı olarak biliniyor.

Sevakin Adası’nın Türkiye’nin de iş birliği ile yeniden restore edilmesi ve turizme kazandırılması gündemde. Fırsat bulanlarınızın ziyaret etmesini şiddetle öneririm.

 

Harum Seyahati Hakkında Uyarılarım

-Seyahatinizin başlangıcından itibaren adım adım söylemem gerekirse; yanınızda hızlı atıştırmalıklar bulundurun. Herkesin damak tadı başka ama aç kalma ihtimalinize karşın bunu yapın arkadaşlar.

-Havaalanında sizden form doldurmanızı  vize ücreti isteyecekler. Vize ücreti 100 $ fazlasını vermeyin ve tedirgin davranmayın. Sabırla bekleyin. Rüşvet istemelerine müsaade etmeyin.

-Sudan havaalanından çıkmadan önce Change Office’de ( iki günlük bir seyahat için ) 200 $ civarı bozdurmanız yeterli olabilir. Çünkü şehrin içinde döviz ofisleri yok. Paranızı bankadan ya da bazı marketlerden bozdurabilrsiniz. Bankalar  kuru çok düşük hesaplıyor, bilginiz olsun. Süpermarketlerde bozdurmanız en sağlıklısı . Dolar bozup para üstünüzü yine, Sudan Sterlini olarak bozuyorlar. Örneğin; 100 $ bütünlük para var , 50 $ kadar bozdurmak isterseniz dahi 100 $ ‘ı tamamen bozdurmuş oluyorsunuz. O yüzden 10-20-50 $ şeklinde bozukluklarınız olsun.

-Taksi kullanırsanız, araçlarda taksimetre yok. Mutlaka pazarlık yapın.

-Mavi Nil Caddesi üzerinde gezintiye çıktıysanız, caddede bulunan sarayın önünden yürüyerek geçemiyorsunuz. Memurlar sizi çevirecektir ve dolanarak gitmenizi söyleceklerdir. Bilginiz olsun arkadaşlar.

-Eveet ! Gezdik,tozduk, bol bol fotoğraf çektik ve şimdi dönüş zamanı ..  Havaalanına geçiyorsunuz.  Hayır, haavalanına gitmeden önce hemen gerisinde bulunan  tek katlı binadan  ülkeden çıkış için form dolduruyorsunuz. Yanınızda 20-30 $ ‘a tekabül edecek kadar Sudan Sterlini bulunsun. Bozukluk yoksa 100 $ ödemek durumunda kalabilirsiniz.  Mmm.. Bazı arkadaşlar bu hatayı yapmışta !!! ( Ben,kendim,bizzat ben )

-Direkt havaalanına girerseniz, kontuarlardan sizi bu binaya gitmeniz için yönlendirecekler. Görevli arkadaşlar size eşlik ediyor, size yardım ediyor. Sonrasında da sizden kendi ödediğinden daha fazlasını istiyor. Bozduracak bir yerde yok, e uçakta kaçacak .. Derken bu konuda  biraz sıkıntı yaşadım arkadaşlar.  Dikkatli olun.  Söyleceklerim bu kadar, umarım size yol gösterici olur.

Sudan maceram da hayatıma dokunan bütün güzellikleriyle burada son buldu arkadaşlar. Başka bir seyahatimden geriye kalanlarda buluşmak dileğiyle..

Hoşçakalın..

Sengul Koroglu