Masal Şehir : Brugge ( Brüj ) Nerededir ?

5 months ago Seyahat29

Hepimiz küçükken okuduğumuz masalların  içinde kaybolup gitmişizdir ya da çizgi film izlerken bin bir çeşit hayal kurmuşuzdur. Peki ya Orta Çağ zamanlarını anlatan bir film izlerken ‘ Ah keşke bu zamanlarda yaşasaydım ! dediğiniz oldu mu hiç ? ..  Belçika’nın bu güzel şehri Brugge (Brüj de diyebiliriz) ‘da tam olarak bizi o hayal dünyamıza götürecek cinsten güzelliğe sahip bir şehir. Görür görmez zihninizde bir şölen başlıyor. Bu görsel şölene ek olarak şehrin butik çikolata ve dantel dükkanları eşlik ediyor. Ziyaret etmeyi düşünenler için kısa notlar..

Brugge Nerededir ? 

Belçika’nın kuzeyinde bulunan, Kuzey Denizi’ne kıyısı olan bir Avrupa şehri. Masal tadındaki bu şehir, Orta Çağ mimarisini günümüze kadar taşımış ve günümüz mimarisinden etkilenmemiş.

Brugge’a Nasıl Gidilir ?

Almanya-Hollanda-Fransa turumuzun arasına sıkıştırdığımız için grup olarak kiraladığımız araçla Amsterdam’dan yaklaşık 2-2,5 saatte  Brüj’ a ulaştık. Bireysel olarak ziyaret etmeyi düşünenler için İstanbul’dan Belçika-Brüksell Uluslarası Havalimanı’na geldikten sonra  www.goeuro.com üzerinden tren seferlerine ve fiyatlarına bakabilirsiniz. Trenle yaklaşık 1 saat.  Avrupa’ya gitmişken araç kiralama şansınız varsa , araç kiralamanızı tavsiye ederim. Bi çok yeri görme şansınız olur.

Brugge’da Nerede Kalınır ?

Gidince geri dönmek istemeyeceğiniz şehirlerden Brüj. Sanki kendinizi bir masalın içinde hissedeceksiniz ama en fazla 2 günde görülmesi gereken her yeri gezebilirsiniz. Gezmek için 1 gün yeterli oldu benim için. Gezmek için yetti tabi ki ama tadı damağımda kaldı . Tekrar tekrar görmek isteyeceğim yerlerden. Sevdiceğimle kafa dinlemek , havamızı değiştirmek için ideal. Haftasonu eşinizi,sevgilinizi ,sevdiklerinizi alıp Brugge’da kaçamak yapabilirsiniz. 1 gece 2 gün yeterli olacaktır. Peki ya nerede kalacağız derseniz hemen şuraya tık tık 

Brugge’da Alışveriş

Çikolata ve dantelleriyle meşhur bu şehirden elbette ki çikolata almadan dönmek olmaz. Danteller için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Meraklıları hariç. Halkın büyük çoğunluğu gelirini çikolata,dantel ve biradan elde ediyormuş. Sevdikleriniz için elinizin boş dönmemesini tavsiye  ederim, etrafınızda çikolata severler varsa  hediye edilecek en güzel şey.. Birazcık pahalı olabilir ( Bir dost.. )

Brugge ( brüj) ‘da Gezilecek Yerler

 

Minnewaterpark Bruges

Minnewaterpark Brugge

 

 

 

Church of our Lady (Église Notre-Dame)

 

 

 

 

 

 

 

Markt (Market Square)

Brugge Grote Markt

Brugge Grote Markt

 

 

Begijnhof

Begijnhof Brugge

Begijnhof Brugge

St Bonifacius Bridge

 

 

 

 

Horse Head Drinking Fountain

Brüj At Çeşmesi

Brüj At Çeşmesi

Şehrin içinde motorlu taşıtlar yerine bolca faytonlar göreceksiniz. Faytonların son durağında bulunan bu çeşme at figüründen yapılmış. Çeşmenin her iki tarafında at figürü bulunmaktadır iki başlı at çeşmesi olarakta bilinir.

 

NOT: Benim vaktim kısıtlı olduğu için kanallarda tur yapamadım ama sizlerin yolu düşerse mutlaka yapın derim.

 

Brüj Sokakları

Brüj Sokakları

 

 

Sengul Koroglu