İhracat Sorumlusu Ne İş Yapar ? Maaş Ne Kadar ?

7 months ago İş Hayatı478

İhracat Sorumlusu olarak çalışmak isteyenler selam !

Hayatımızda bazı dönüm noktaları vardır. Aldığımız kararlar, sonraki yaşamımıza yön verir. Meslek seçimimiz de hayatımızdaki en önemli anlardan biridir. İş hayatına başlamadan önce hepimiz gönlümüzden geçeni, hayal ettiğimiz mesleği yapmak isteriz fakat seçimlerimizi aile, o zaman ki koşullar, önümüze çıkan fırsatlar.. vs. etkileyebilir.

Bu yazım , İhracat Sorumlusu olarak çalışmak isteyip fakat tam olarak ihracat sorumlusu olarak çalışmaya başladığında ne iş yapacağını öğrenmek isteyenlere gelsin..

NOT: Sorumlu olarak çalışmadan önce İhracat Elemanı ya da İhracat Asistanı olarak başlangıç yapmalısınız 🙂 Mmm..ne derler ; çıraklığını yapmadığın işin ustalığına soyunma ! 

 

İHRACAT SORUMLUSU NE İŞ YAPAR ?

İhracat; ülkedeki üretici firmaların ürünlerini ihracat yapma yetkisi bulunan bir dış ticaret firması üzerinden, yabancı ülkelerdeki müşterilere döviz karşılığındaki satışıdır.  İhracat işlemlerinden sorumlu kişinin başlıca görev ve sorumlulukları ise;

-Pazar araştırması yapmak,

İnternet üzerinden araştırma yaparak veya ülke ziyaretleri yaparak ..

-Yeni müşterilerin kazanılması ve mevcut müşterilerin sürekliliğinin sağlanması için gerekli satış ve pazarlama stratejilerinin planlanması,

-Yurt dışı satış için gerekli  faaliyetlerinin yürütülmesi, 

Fuar organizasyonlarına katılmak için gerekli süreci yönetmek, müşterileri ziyaret etmek, müşterileri firmaya davet etmek.

 -İhracat süreçlerini planlayarak, organize ve takip etmek, 

Üretimi biten ürünlerin yükleme öncesinde araçların ayarlanmasını yapmak (konteynır, tır vs..), yükleme sonrasında çeki listesi ve faturanın  (packing list & commercial invoice ) hazırlanması, gümrük firması aracılığıyla yapılan evrakların takibini yapmak ( ATR., EUR1.. vs )

-Paketleme, depo ve sevkiyat süreçlerini takip etmek,

Müşteri siparişlerini alarak, üretim sürecini takip etmek, işletme içi koordineli çalışmak, müşterilere yüklemenin ne zaman yapılabileceği hakkında bilgi vermek.

-İhracat evraklarını düzenlemek ve arşivlemek,

İhracatın yapılabilmesi için gerekli olan fatura,çeki listesi.. gibi  evrakları hazırlamak, gümrük firmasından gelecek olan evrakların takibini yapmak ve arşivlemek.

-Yurt içi ve yurt dışı seyahat ve fuar organizasyonlarına katılmak

Yurt içinde ve yurt dışında yapılan sektörel bazlı fuarları takip etmek, potansiyel müşterilerin ziyaret edeceği fuarlara katılımcı olarak gitmek için fuar organizasyon firmaları ile iletişimde olmak.

 

 

Genel anlamda İhracat Sorumlusu pozisyonunda çalışanların görev ve sorumlulukları bu şekildedir. Çalışacağınız firmanın sektörü, üretici ya da dış ticaret firması olmasına göre değişebilir.

İhracat Sorumlusu Maaşı Ne Kadar ?

Tüm bu görev ve sorumlulukların karşığı nedir peki diye merak ediyorsunuz değil mi ? Çok ilginçtir ki net bir rakam söylemek mümkün değil. Biraz ballıysanız iyi maaş alabilirsiniz. Tabi tecrübe ve niteliklerinizle de doğru orantılı bu rakam. İşe başlamak için önce asistan ya İhracat Elemanı pozisyonlarına başvurabilirsiniz. Başlangıçta asgari ücret olup, kendinizi geliştirdikçe bu rakamı arttırmak mümkün.

Bu işin en en en güzel yanı ise bence ” Kazan-Kazan” yöntemini benimseyen firmalarda prim usulü ile çalışmak. Yani satış yaptıkça belirlenmiş olan prim oranı üzerinden payınız almak. Aslında maaşınızı belirlemek sizin elinizde gibi bir şey. Örneğin;  10.000 $ ‘lık yaptığınız satış üzerinden %2 prim anlaşmanız varsa  Maaşınız +200 $ aylık kazancınız oluyor.

 

Gel gelelim ki bu işi yapmak için olmazsa olmazların başına, İngilizce biliyor olmanız hatta ve hatta bir kaç dil birden biliyor olmanız lazım ki bu işi yapabilesiniz.

Ülkemiz adına güzel işler, güzel bağlantılar yapmanız dileğiyle, herkese bol şans ve hayırlı işler dilerim !

 

Sengul Koroglu